„A tudattalan útjai. Filozófia, pszichológia, kognitív tudományok” – konferenciafelhívás

Az ELTE BTK Filozófia Intézete
„A tudattalan útjai. Filozófia, pszichológia, kognitív tudományok”
címmel rendezi kétnapos évadnyitó konferenciáját 2025. október 16-én és 17-én
A konferencia interdiszciplináris keretek között igyekszik képet adni a kortárs tudatfilozófia egyik legfontosabb témájáról, a tudatos elme tudattalan alapjainak vizsgálatáról. A tudattalan pszichoanalízis által ihletett fogalma a XX. században szinte minden szellemtudományi irányzatban kialakította a maga megfelelőjét: nem csak a pszichológia és a fenomenológia beszél tudattalan folyamatokról, hanem a szociológia, a kulturális antropológia, az etika, az esztétika, a politika elmélet, az ideológia kutatás, a kulturális tudományok és még sorolhatnánk. Az elmúlt két évtized figyelemre méltó fejleménye pedig az, hogy a tudattalan folyamatok vizsgálatát korábban az irracionalizmus vádjával elutasító elmefilozófia, valamint a tudati működést egyre szélesebb spektrumban vizsgáló kognitív pszichológia is elkezdett a tudattalan jelenségeivel foglalkozni. Konferenciánkon részben ezeket az izgalmas és új fejleményeket, részben pedig a fogalom korábbi aspektusait és elméleti modelljeit igyekszünk körbejárni.
A tudattalan fogalmának vizsgálata a konkrét elméleti célokon túl talán olyan kérdéseket is megválaszolhatóvá tesz, hogy milyen viszony áll fenn a filozófia és a pszichológia, a filozófia és a kognitív tudományok, a terápiás gyakorlatok és az elme leíró tudománya között.
A konferencia egyetlen tematikus megkötése, hogy a javasolt előadások világosan kapcsolódjanak a tudattalan elmefilozófiai, fenomenológiai, pszichológiai vagy kognitív tudományi elméleteihez.
Jelentkezéseket várunk az alábbi e-mail címre: tudattalan.konf2025@gmail.com
A jelentkezés tartalmazza a javasolt előadás címét és az előadás maximum 1000 leütéses absztraktját. Beküldési határidő 2025. szeptember 15.
A szervezők 2025. szeptember 15-e és 20-a között küldenek értesítést az elfogadásról.
Az ELTE BTK Filozófia Intézet nevében
Ambrus Gergely és Ullmann Tamás